Prof.Dr.Dursun Alehan,  Çocuk Kardiyoloji, Ankara , Çocuk kardiyoloğu

Prof. Dr. Dursun ALEHAN

16249_img.jpg

Çocuk kalp hastalıkları (pediatrik kardiyoloji) uzmanıdır. Özel Darüşşafaka Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini 1992’de, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü’nde yan dal uzmanlık eğitimini 1996’da tamamladı. 1997'de doçent ve 2003 yılında profesör oldu. Evli ve iki  çocuk babası olan Dr.Dursun Alehan halen Hacettepe Üniversitesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmakta ve Bilim Dalı Başkanlığı'nı yapmaktadır.

1997-1999 tarihleri arasında iki yıl süre ile Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Carolina'daki Duke Üniversitesi’nde ekokardiyografi, transösefageal ekokardiyografi ve girişimsel kardiyoloji alanlarında ve 2011 yılında 2 ay süre ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Birmingham Çocuk Hastanesinde üç boyutlu ekokardiyografi ve çocuk kalp hastalıkları alanlarında çalışmalar yaptı.

Doğuştan ve sonradan olan her türlü kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi, pulmoner hipertansiyon ( akciğer basıncının yüksekliği), romatizmal ateş, ekokardiyografi, ritm bozuklukları, kalp kapaklarındaki ve damarlarındaki darlıkların balon ile giderilmesi (balon anjioplasti) ve kalp deliklerinin kapalı yöntemle (transkatater yöntemle) kapatılması özel ilgi alanlarıdır.

Prof.Dr.Dursun Alehan’ın uluslararası dergilerde yayınlanmış 100'ün üzerinde İngilizce ve çok sayıda Türkçe yayını bulunmaktadır.

 

Ödüller:

 

>  1998-1999 akademik yılı Hacettepe Üniversitesi Araştırma Grubu Başarı Ödülü

>  2000-2001 akademik yılı Hacettepe Üniversitesi Bilim Teşvik Ödülü

>  2009-2010 akademik yılı Hacettepe Üniversitesi Araştırma Grubu Başarı Ödülü

                2013 yılı Türk Pediatrik Kardiyoloji  Derneği Pulmoner Hipertansiyon Özel Ödülü

 

Burslar:

> 
Tübitak  NATO- B1 bursu (Amerika Birleşik Devletlerinde bilimsel araştırma yapmak amacı ile )
>  YÖK bursu (Amerika Birleşik Devletlerinde bilimsel araştırma yapmak amacı ile)

 

Sayfa Galerİsİ