Prof.Dr.Dursun Alehan,  Çocuk Kardiyoloji, Ankara , Çocuk kardiyoloğu

Fallot Tetralojisi tedavisi

Bu hastalıkta kendiliğinden düzelme veya deliğin kapanması söz konusu olmadığından, cerrahi olarak düzeltme ameliyatına kesin gerek vardır. Ameliyat öncesi hastalara genellikle kalp kateterizasyonu (anjio) uygulamak gerekir. Ameliyat zamanı için ülkemizde genellikle 7-8 aydan sonrası tercih edilmektedir. Bazı bebeklerde akciğer atardamarı iyi gelişmemişse, düzeltici ameliyattan önce yardımcı bir şant ameliyatı yapılarak bu damarların gelişmesi sağlanmalıdır. Akciğer atardamarı geliştikten sonra düzeltici ameliyat yapılır.

Ameliyat zamanına kadar mutlaka sık aralıklara doktor kontrolü şarttır. Hastalarda, morarmada artış, devamlı ağlama, huzursuz olma, derin nefes alma, hafif dalgınlaşma veya şuur değişiklikleri ortaya çıktığında bu atakları engellemek için ameliyata kadar koruyucu ilaç başlanır. Gerektiğinde ameliyat zamanı erkene çekilebilir.

İleriye dönük yapılması gerekenler :
Düzeltme ameliyatı öncesi ve sonrası hastalara sünnet, diş çekimi, diş dolgusu ve ameliyat gibi bazı girişimler öncesinde endokardite (kalbin iç tabakasının iltihabı) karşı koruyucu tedavi verilmelidir. Ameliyat sonrasında ritm bozukluğu ve ameliyata ait değişikliklerin  değerlendirilmesi açısından hastaların belli aralıklarla izlenmeleri ve doktor kontrolünde olmaları gerekir.

Sayfa Galerİsİ